Msze Święte w dni powszednie 18.30 czwartek 8.30

w niedziele 8.00, 9.00 \ul.Słoneczna\, 10.30, 12.00 i 18,30

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Boże Ciało w Brazylii

Drukuj PDF

grafika

10.06.2010

W moim regionie tradycja procesji z okazji Bożego Ciała jest bardzo żywa. W dzień uroczystości, w czwartek, świętowaliśmy w kościele parafialnym, a w niedziele na jednej ze wspólnot, która w tym roku obchodziła stulecie procesji Bożego Ciała.

Obie uroczystości były skrzętnie przygotowane już od miesięcy, bowiem istnieje tu tradycja dywanów z kwiatów, roślin, kolorowych piasków i wszelkich innych materiałów, po których przechodzi kapłan z Najświętszym Sakramentem. Kreatywność nie ma granic, używa się nawet plastikowe butelki po napojach. Czasami dekoracje są takich rozmiarów, że zamiast być dywanem stają się przeszkodą, którą trzeba ominąć. Musiałem bardzo uważać niosąc monstrancję... Dywany z okazji Bożego Ciała integrują rodziny, sąsiadów i całe wspólnoty. Bezpośrednie przygotowanie trwa do późnych godzin nocnych. Dywany, jaki i stacje, poza tematyką eucharystyczną odwołują się też do aktualnych wydarzeń.

W tym roku była to Kampania Braterstwa (o której pisałem w okresie Wielkiego Postu), kończący się Rok Kapłański oraz Krajowy Kongres Eucharystyczny, który niedawno odbywał się w stolicy. W dekoracjach nie zabrakło też nawiązania do mistrzostw świata w piłce nożnej. Brazylia jak najbardziej żyje tym tematem, a my planując wizyty na wspólnotach musieliśmy uwzględnić rozkład meczy w naszym programie Mszy św.

Po uroczystej Eucharystii i procesji odbyła się jeszcze festa, z obiadem, tańcami, a w centrum parafii także z bingo, za udział w którym się płaciło, a nagrodą były motocykle! W ten sposób zbieramy pieniądze na ukończenie salek katechetycznych.

Przesyłam kilka zdjęć, na których można podziwiać pracę moich parafian, a ja spoglądając na Wasza stronę internetową poznam jak Wasza wspólnota parafialna przeżywała to wielkie eucharystyczne święto.


W miłości Słowa Bożego


Michał Śledziński, SVD
Santa Isabel, Espírito Santo, Brazylia
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

zdjęcie

Dywan, po którym nie sposób przejść

zdjęcie

Kielich z pomarańcz

zdjęcie

Msza św. polowa

zdjęcie

Piłkarski akcent

zdjęcie

 

zdjęcie

 

zdjęcie

 

zdjęcie