Msze Święte w dni powszednie 18.30 czwartek 8.30

w niedziele 8.00, 9.00 \ul.Słoneczna\, 10.30, 12.00 i 18,30

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Rozpoczął się Wielki Post

Drukuj PDF

zdjęcie

19.02.2010

Rozpoczął się Wielki Post. Podobnie jak w Polsce kościoły w Środę Popielcową w Brazylii były przepełnione. Różnica polegała na tym, że poza ciepłem wynikającym z obecności tłumów żar lał się także z nieba.
Ktoś powiedział, że poza aktem pokutnym jakim jest posypanie popiołem, zrealizowaliśmy jeszcze inny - spędziliśmy ponad godzinę w rozpalonym piecu (czyli w kościele). Szczególnie dotkliwie odczuł to oczywiście ksiądz...

W tym roku lato w Espírito Santo jest nadzwyczaj mocne, od dawna nie pada deszcz, co poważnie szkodzi plantacjom kawy i innym uprawom.

 

Wielki Post w Brazylii od 1962 r. związany jest z tzw. Kampanią Braterstwa (Campanha da Fraternidade). Jest to akcja Kościoła katolickiego w Brazylii mająca na celu zwrócenie uwagi na palące problemy społeczne. Czasami, tak jest w tym roku, także inne kościoły chrześcijańskie włączają się w tą inicjatywę, wtedy kampania nosi przymiotnik "ekumeniczna".

Wielki Post to czas nawrócenia, zmiany postaw. W tym duchu Kampania Braterstwa stara się rozpoznać konkretne wyzwania, spojrzeć na nie ze specjalistycznej i z chrześcijańskiej perspektywy i znaleźć zgodną z Ewangelią odpowiedź na nie, zwłaszcza w wymiarze lokalnym. W minionych latach poruszano temat przemocy, narkotyków, obrony życia od narodzin do naturalnej śmierci, ekologii, osób niepełnosprawnych. Ostatni z wymienionych tematów może być dowodem, że ta wielkopostna akcja może coś zmienić. W wielu parafiach zaczęto się interesować osobami niepełnosprawnymi, w wielu kościołach wybudowano rampy dla wózków inwalidzkich.

Temat tegorocznej Kampanii Braterstwa to "Ekonomia i życie". Towarzyszy mu podtytuł "Nie możecie służyć Bogu i pieniądzom" (Por. Mt 6, 24). Jest to temat aktualny biorąc pod uwagę światowy kryzys gospodarki nastawionej często tylko na zysk i nie na dobro osoby, a także z miejscowego podwórka, wzrost gospodarczy Brazylii, który nie zawsze redukuje obszary biedy i niesprawiedliwości społecznej, a często niszczy chrześcijańskie i ogólnoludzkie wartości dotychczas silne w tym kraju i wpaja młodemu pokoleniu egoizm, interesowność, relatywizm moralny.

Razem z naszymi parafianami, często prostymi ludźmi z wiejskich wspólnot, rozważamy w Wielkim Poście te zagadnienia zastanawiając się podczas Mszy św. i celebracji, nabożeństw drogi krzyżowej, katechez i innych spotkań co możemy zmienić w naszym życiu i w naszym otoczeniu.

Dobrego przeżywania czasu przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy!


Michał Śledziński, SVD
Santa Isabel, Espírito Santo, Brazylia
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


 

 

zdjęcie

Jeden z kościołów naszej parafii

zdjęcie

 

zdjęcie

 

grafika

Kampania Braterstwa 2010