Msze Święte pon,wt,pt,sob 18.30 środ, cz 8.30

w niedziele 8.00, 9.00 \ul.Słoneczna\, 10.30, 12.00 i 18,30

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

W Brazylii wiosna!

Drukuj PDF

grafika

15.11.2009

 

W Brazylii wiosna. Już niedługo, w połowie grudnia, letnie wakacje. Od czasu do czasu spadnie obfity, tropikalny deszcz, który w niektórych regionach kraju spowodował powodzie, ale na co dzień słońce mocno przygrzewa i termometr wskazuje wysokie temperatury. Moja parafia położona jest w górach, dzięki czemu klimat jest bardziej znośny.

Co kraj to obyczaj. W Adwencie nie ma tu, tak jak w Polsce, Mszy św. roratnich. Bardzo ważna jest spowiedź adwentowa, zwłaszcza że ze względu na brak księży większość tutejszych katolików spowiada się raz lub dwa razy w ciągu roku, a często jeszcze rzadziej. W grudniu brazylijscy katolicy będą uczestniczyć w nowennie bożonarodzeniowej. Jest to cykl nabożeństw prowadzonych przez świeckich parafian w ich domach, na których gromadzą się wraz z sąsiadami, by wspólnie modlić się i rozważać Pismo św.

Obecnie w parafii Santa Isabel funkcjonują 22 wspólnoty - kaplice. Trzy położone są w małych miasteczkach, pozostałe na wioskach. Wraz ze współbraćmi - Brazylijczykiem i Indonezyjczykiem - staramy się ożywiać życie parafialne i wyjść naprzeciw wyzwaniom, jakie stawia współczesny świat. W tym regionie Brazylii jest wiele tradycyjnych rodzin, wywodzących się z dziewiętnastowiecznej emigracji europejskiej, głównie z Niemiec i Włoch. Ludzie ci żyli według wartości chrześcijańskich przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Zawsze brakowało tu księży, opieki duszpasterskiej, ale mimo to wiara prostych ludzi pracujących ciężko na plantacjach kawy lub bananów była tu zawsze silna. Dziś jest już inaczej. Zwłaszcza młodzież zagrożona jest poprzez narkotyki i rosnącą przemoc. Pobliskie miasto Vitoria, stolica naszego stanu, to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w Brazylii. Walki gangów narkotykowych, zabójstwa i kradzieże w favelach - biedniejszych dzielnicach tego miasta są na porządku dziennym. Niestety, echa tego zła dochodzą także do nas. Na niedzielnych Mszach św. jest całkiem sporo młodzieży, ale doprowadzić ich do autentycznego spotkania z Chrystusem w Kościele to nie lada wyzwanie. Wielu młodych także w naszym małym miasteczku i na naszych wioskach uwikłanych jest w używanie i handel narkotykami, prostytucję, alkoholizm, przemoc...

Staramy się tworzyć parafię bliską ludziom współpracując ze świeckimi, bo Kościół w Ameryce Łacińskiej jest oparty na zaangażowaniu świeckich. Ksiądz w tym systemie pełni funkcje kapłańskie - sprawuje sakramenty i jest koordynatorem wspólnot - formuje świeckich liderów organizując dla nich spotkania, kursy. Takie są więc i moje zadania.Z pozdrowieniami dla parafian ze Złotnik i pamięcią w modlitwie
Michał Śledziński, SVD
Santa Isabel, Espírito Santo, Brazylia
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. 

zdjęcie

Kościół parafialny

zdjęcie

 

zdjęcie

Spotkanie młodzieży