Msze Święte w dni powszednie 18.30 czwartek 8.30

w niedziele 8.00, 9.00 \ul.Słoneczna\, 10.30, 12.00, 18.30

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Ziemia Ducha Świętego, początki werbistów w Brazylii i moje kapłańskie początki

Drukuj PDF

grafika

25.08.2009

 

Gdy przed ponad pięciuset laty Portugalczycy dotarli do Brazylii, nadając poszczególnym miejscom nazwy w swoim języku, spoglądali w kalendarz. Dzisiejszy stan Espírito Santo zawdzięcza swoją nazwę faktowi, że gościł po raz pierwszy przybyszów z Europy w okolicach święta Zesłania Ducha Świętego. W tym stanie znajduje się Santa Isabel, pierwsza parafia w moim kapłańskim życiu. Znam ten region, gdyż wcześniej jako kleryk odbywałem tu na jednej z werbistowskich parafii praktykę misyjną.

Moja parafia jest kolebką werbistów w Brazylii. W 1895 r., na prośbę emigrantów niemieckojęzycznych, dwóch ojców ze Steyl będących w drodze z Niemiec do Argentyny, zatrzymało się w tym regionie. Widząc ogromne potrzeby i na skutek gorących próśb ludzi, postój misjonarzy w Espírito Santo przerodził się w otwarcie nowej misji. Tak rozpoczęła się historia Zgromadzenia Słowa Bożego w Brazylii.

Parafia Santa Isabel jest bardzo duża, ma kilkanaście wspólnot dojazdowych, choć wydzielono z niej już kilka nowych parafii. To oznacza, że msze św. odprawia się w wioskach tylko raz na miesiąc lub dwa. Pracujemy w gronie międzynarodowym, wraz ze mną jest tu współbrat Brazylijczyk oraz Indonezyjczyk. Na sąsiednich werbistowskich parafiach brakuje księży, więc w miarę możliwości będę również tam pomagał.

Brazylia jest tak ogromna, że każdy stan ma swoją specyfikę, swoje bogactwo kulturowe. Przemieszczając się na przykład z północy na południe można mieć wrażenie, że przekroczyło się granicę i znajduje się w zupełnie innym świecie pod względem klimatu, koloru skóry mieszkańców, zwyczajów i kuchni. Ludzie w stanie Espírito Santo to głównie potomkowie emigrantów z XIX stulecia, przede wszystkim Włochów i Niemców. Do dziś w wielu wioskach pielęgnuje się zwyczaje z Europy.

Ziemia Ducha Świętego to miejsce urzekające pięknem krajobrazów, kraina gór i wodospadów, a także plaż, bo to stan położony na wybrzeżu. Odwiedzając wioski na górskich zboczach spotyka się plantacje kawy, bananów, imbiru.

zdjęcie

Na koniec mała refleksja na kanwie zdarzenia, które miało miejsce niedawno...

Jeden z misjonarzy, od lat pracujący w Brazylii, usłyszał podczas urlopu w Polsce pytanie: "Ile osób nawrócił ojciec w Brazylii?" Misjonarz odpowiedział: "Nie wiem, czy kogoś w Brazylii nawróciłem, wiem że ja sam się tam nawróciłem".

Zaczynając swoją kapłańską posługę w Brazylii chcę dzielić się z miejscowymi ludźmi swoją wiarą, ale jestem przekonany, że to ja od nich mogę się o wiele więcej nauczyć.

Kto daje, dwa razy więcej otrzymuje...


Szczęść Boże!

o. Michał