Msze Święte w dni powszednie 18.30 czwartek 8.30

w niedziele 8.00, 9.00 \ul.Słoneczna\, 10.30, 12.00, 18.30

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Październik miesiącem misyjnym

Drukuj PDF

Pozdrawiam z Domingos Martins po długim milczeniu.

W całym Kościele miesiąc październik jest miesiącem maryjnym oraz misyjnym. W Brazylii jest to miesiąc bardzo szczególny. 12 października świętujemy tutaj Matkę Bożą z Aparecida, Patronkę Brazylii. Tutejsi ludzie, podobnie jak Polacy, są bardzo oddani pobożności maryjnej. Tego dnia sanktuarium położone niedaleko São Paulo zapełnia się do granic możliwości, kościoły i kaplice w całym kraju są pełne. Tego dnia przypada tutaj także Dzień Dziecka!

Kilka lat temu odbyła się w Aparecida konferencja biskupów Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Konkluzje z tego spotkania są dziś programem dla naszych Kościołów lokalnych, a jednym z podstawowych punktów jest misyjność Kościoła, odkrycie że jesteśmy nie tylko uczniami, ale też misjonarzami Jezusa Chrystusa. Przeżywamy miesiąc misyjny wspierając wysiłki ewangelizacyjne np. w Amazonii (wiele diecezji brazylijskich, także nasza, „adoptowało” jedną z diecezji z biedniejszej i bardzo rozległej północy), ale jeszcze bardziej koncentrujemy się na tym co możemy zrobić w naszym otoczeniu. Prężnie działają w naszej parafii grupy Dzieci i Młodzieży Misyjnej, które animują młodych do ewangelizacji współczesnego świata, i które modlą się różańcem misyjnym (kolorowym). Bardzo ciekawą i pożyteczną inicjatywą są misje ludowe, które jednak bardziej podobne są do naszej wizyty kolędowej niż do misji ludowych w polskim wydaniu. Przygotowane grupy świeckich z parafii odwiedzają każdy katolicki dom (i wszystkie inne, które chcą przyjąć taką wizytę), aby modlić się wspólnie, rozmawiać, wyjaśnić wątpliwości i zaprosić do pełniejszego uczestnictwa we wspólnocie. Owoce takich misji są bardzo piękne!

Nasza misja w Brazylii, w Polsce i w każdym innym zakątku świata kontynuuje!

 

Michał Śledziński, svd

Parafia Santa Isabel

Domingos Martins – ES

Brazylia