Msze Święte pon,wt,pt,sob 18.30 środ, cz 8.30

w niedziele 8.00, 9.00 \ul.Słoneczna\, 10.30, 12.00 i 18,30

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Brazylijskie klimaty

Boże Ciało w Brazylii

Drukuj PDF

grafika

10.06.2010

W moim regionie tradycja procesji z okazji Bożego Ciała jest bardzo żywa. W dzień uroczystości, w czwartek, świętowaliśmy w kościele parafialnym, a w niedziele na jednej ze wspólnot, która w tym roku obchodziła stulecie procesji Bożego Ciała.

Obie uroczystości były skrzętnie przygotowane już od miesięcy, bowiem istnieje tu tradycja dywanów z kwiatów, roślin, kolorowych piasków i wszelkich innych materiałów, po których przechodzi kapłan z Najświętszym Sakramentem. Kreatywność nie ma granic, używa się nawet plastikowe butelki po napojach. Czasami dekoracje są takich rozmiarów, że zamiast być dywanem stają się przeszkodą, którą trzeba ominąć. Musiałem bardzo uważać niosąc monstrancję... Dywany z okazji Bożego Ciała integrują rodziny, sąsiadów i całe wspólnoty. Bezpośrednie przygotowanie trwa do późnych godzin nocnych. Dywany, jaki i stacje, poza tematyką eucharystyczną odwołują się też do aktualnych wydarzeń.

Więcej…
 

Ministranci

Drukuj PDF

grafika

19.04.2010

Przez lata byłem ministrantem w mojej rodzinnej parafii na Winiarach w Poznaniu. Mam wiele dobrych wspomnień z tamtych lat. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że także dzięki tym ministranckim doświadczeniom jestem dziś tym, kim jestem. To wszystko sprawiło, że kiedy przybyłem do parafii Santa Isabel z radością rozpocząłem pracę z ministrantami. Już wcześniej istniały tu na niektórych z 22 wspólnot (kaplic) grupy ministranckie. Moim zadaniem jest pomóc wspólnotom ożywić i wzmocnić te grupy oraz stworzyć grupy ministranckie tam, gdzie ich jeszcze nie ma. Jest to niezwykle ważne, bo w ten sposób dzieci i młodzież są bardziej zaangażowani w życie Kościoła. W ten sposób pogłębia się ich wiarę, formuje się przyszłych liderów wspólnot, a także kto wie, przyszłych kapłanów, który wciąż potrzeba wielu, zwłaszcza tutaj w Brazylii, i siostry zakonne, bo mamy także ministrantki.

Więcej…
 

Brazylijskie Boże Narodzenie

Drukuj PDF

grafika

19.12.2009

Brazylijskie Boże Narodzenie nie ma scenerii, do jakiej my Polacy, się przyzwyczailiśmy.

Nie ma szans na śnieg. Grudzień na kontynencie latynoskim to szczyt lata! Dzieci rozpoczęły wakacje, które potrwają praktycznie do końca karnawału, a więc do końca lutego. Ludzie wygrzewają się na plażach lub chowają się przed słońcem, choć w niektórych regionach kraju padają obfite, tropikalne deszcze. Śnieg pojawia się jedynie, razem ze św. Mikołajem i jego reniferami, w telewizyjnych reklamach.

Nie ma wieczerzy wigilijnej, pierwszej gwiazdki, opłatka, karpia i makowca. Po Mszy św. w Wigilię jest uroczysta kolacja z indykiem, ryżem, owocami i tradycyjnymi daniami z danego regionu. Głównym świątecznym posiłkiem jest jednak niedzielny obiad z podobnym menu.

Nie ma pasterki o północy, z reguły odprawia się uroczystą Mszę św. o godzinie 20.00 lub 21.00. W kościele jest szopka bożonarodzeniowa i plastikowe choinki, a dzieci lub młodzież często przygotowują bożonarodzeniową inscenizację.

Nie ma bogactwa polskich kolęd - z reguły śpiewa się tylko portugalską wersję "Cichej nocy".

Święta Bożego Narodzenia w Brazylii są inaczej przeżywane niż w Polsce. Nie zmienia się jednak to, co najważniejsze - i tutaj, na drugim końcu świata, z wiarą i radością celebrujemy pamiątkę Narodzenia Zbawiciela!

Niech Jezus na nowo narodzi się w naszych sercach!

Błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego!


Michał Śledziński, SVD

Santa Isabel, Espírito Santo, Brazylia
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

zdjęcie

 

zdjęcie

 

W Brazylii wiosna!

Drukuj PDF

grafika

15.11.2009

 

W Brazylii wiosna. Już niedługo, w połowie grudnia, letnie wakacje. Od czasu do czasu spadnie obfity, tropikalny deszcz, który w niektórych regionach kraju spowodował powodzie, ale na co dzień słońce mocno przygrzewa i termometr wskazuje wysokie temperatury. Moja parafia położona jest w górach, dzięki czemu klimat jest bardziej znośny.

Co kraj to obyczaj. W Adwencie nie ma tu, tak jak w Polsce, Mszy św. roratnich. Bardzo ważna jest spowiedź adwentowa, zwłaszcza że ze względu na brak księży większość tutejszych katolików spowiada się raz lub dwa razy w ciągu roku, a często jeszcze rzadziej. W grudniu brazylijscy katolicy będą uczestniczyć w nowennie bożonarodzeniowej. Jest to cykl nabożeństw prowadzonych przez świeckich parafian w ich domach, na których gromadzą się wraz z sąsiadami, by wspólnie modlić się i rozważać Pismo św.

Więcej…
 

Pierwszy miesiąc na parafii Santa Isabel

Drukuj PDF

grafika

28.09.2009

 

Mój pierwszy miesiąc na parafii Santa Isabel, można powiedzieć "miesiąc miodowy", dobiega końca. Powoli poznaję ludzi i wspólnoty - kaplice dojazdowe. Obecnie są tu 22 takie wspólnoty, położone w trzech małych miasteczkach i na wioskach. Każda ma swoją radę, katechistów (wolontariuszy, nie katechetów - absolwentów teologii!), którzy przygotowują do sakramentów, grupy duszpasterskie i charytatywne, jednym słowem każda wspólnota jest zorganizowana jak mini-parafia.

Kościół latynoski jest oparty na zaangażowaniu świeckich. Ksiądz w tym systemie poza pełnieniem swoich funkcji kapłańskich - sprawowaniem sakramentów, jest koordynatorem wspólnot, formuje świeckich liderów organizując dla nich spotkania, kursy. Takie są więc i moje zadania.
Siłą rzeczy angażujemy się najbardziej w działalność duszpasterską w naszym miasteczku, na innych wspólnotach jesteśmy kilka razy w miesiącu.

Więcej…
 


Strona 1 z 2