Msze Święte w dni powszednie 18.30 czwartek 8.30

w niedziele 8.00, 9.00 \ul.Słoneczna\, 10.30, 12.00, 18.30

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Brazylijskie klimaty

Październik miesiącem misyjnym

Drukuj PDF

Pozdrawiam z Domingos Martins po długim milczeniu.

W całym Kościele miesiąc październik jest miesiącem maryjnym oraz misyjnym. W Brazylii jest to miesiąc bardzo szczególny. 12 października świętujemy tutaj Matkę Bożą z Aparecida, Patronkę Brazylii. Tutejsi ludzie, podobnie jak Polacy, są bardzo oddani pobożności maryjnej. Tego dnia sanktuarium położone niedaleko São Paulo zapełnia się do granic możliwości, kościoły i kaplice w całym kraju są pełne. Tego dnia przypada tutaj także Dzień Dziecka!

Więcej…
 

Ziemia Ducha Świętego, początki werbistów w Brazylii i moje kapłańskie początki

Drukuj PDF

grafika

25.08.2009

 

Gdy przed ponad pięciuset laty Portugalczycy dotarli do Brazylii, nadając poszczególnym miejscom nazwy w swoim języku, spoglądali w kalendarz. Dzisiejszy stan Espírito Santo zawdzięcza swoją nazwę faktowi, że gościł po raz pierwszy przybyszów z Europy w okolicach święta Zesłania Ducha Świętego. W tym stanie znajduje się Santa Isabel, pierwsza parafia w moim kapłańskim życiu. Znam ten region, gdyż wcześniej jako kleryk odbywałem tu na jednej z werbistowskich parafii praktykę misyjną.

Moja parafia jest kolebką werbistów w Brazylii. W 1895 r., na prośbę emigrantów niemieckojęzycznych, dwóch ojców ze Steyl będących w drodze z Niemiec do Argentyny, zatrzymało się w tym regionie. Widząc ogromne potrzeby i na skutek gorących próśb ludzi, postój misjonarzy w Espírito Santo przerodził się w otwarcie nowej misji. Tak rozpoczęła się historia Zgromadzenia Słowa Bożego w Brazylii.

Więcej…
 

Ojciec Michał Śledziński SVD - kilka słów o sobie

Drukuj PDF

6.08.2009

 

Urodziłem się w 1981 r. w Poznaniu. Ukończyłem IX LO, po czym rozpocząłem studia na Wydziale Historii oraz na Wydziale Teologii UAM, ale przerwałem je po dwóch latach, by w 2002 r. wstąpić do Zgromadzenia Słowa Bożego (Misjonarze Werbiści).

Jako kleryk odbyłem w latach 2005 - 2007 praktykę misyjna w Brazylii, w parafii Mairi w stanie Bahia oraz Santa Leopoldina w stanie Espírito Santo.
Pobyt w Brazylii i wszystko co się z nim wiązało, a więc poznanie nowej kultury i języka, spotkanie z ludźmi o innej mentalności, inaczej wyrażającymi swoją wiarę, doświadczenie codziennej pracy werbistów w tym kraju, to jeden z piękniejszych okresów w moim życiu i najcenniejsze doświadczenie jeśli chodzi o moją formację w Zgromadzeniu.

Więcej…
 

Rozpoczął się Wielki Post

Drukuj PDF

zdjęcie

19.02.2010

Rozpoczął się Wielki Post. Podobnie jak w Polsce kościoły w Środę Popielcową w Brazylii były przepełnione. Różnica polegała na tym, że poza ciepłem wynikającym z obecności tłumów żar lał się także z nieba.
Ktoś powiedział, że poza aktem pokutnym jakim jest posypanie popiołem, zrealizowaliśmy jeszcze inny - spędziliśmy ponad godzinę w rozpalonym piecu (czyli w kościele). Szczególnie dotkliwie odczuł to oczywiście ksiądz...

W tym roku lato w Espírito Santo jest nadzwyczaj mocne, od dawna nie pada deszcz, co poważnie szkodzi plantacjom kawy i innym uprawom.

 

Więcej…
 


Strona 2 z 2